Chtěl bych se postarat o to, aby pojišťovny přispívaly na SOS tlačítko VŠEM seniorům nejpozději od 80 let věku a pacientům, kterým to doporučí lékař. Pokud by bylo přijetí plošného opatření na delší lokty, aby se o své seniory stejně jako v níže uvedených městech co nejdříve zasadila Praha.
SOS tlačítko zachraňuje život seniorům i postiženým
Senioři nebo lidé se zdravotním postižením se občas dostanou do situace, kdy potřebují pomoc okolí, zejména v případě úrazů nebo nemocí. Stále se také množí případy, kdy se stávají obětí různých podvodníků nebo násilníků. Pro ochranu a zvýšení bezpečnosti těchto potenciálně ohrožených osob lze naštěstí v dnešní době využít moderní bezpečnostní prvky, které dokáží pomocí GPS lokalizovat osobu v nouzi, rychle zavolat pomoc a často tím i zachránit život.
Co je SOS tlačítko?
Jde o jednoduché zařízení, které má v ideálním případě pouze jediné tlačítko, které umí zavolat o pomoc a díky vestavěnému GPS lokátoru dokáže nahlásit svojí polohu. Na trhu je v dnešní době k dispozici již celá řada těchto užitečných zařízení, které se většinou vyrábí ve formě přívěsku nebo náramku. Pokud se člověk dostane do potíží, stačí mu zmáčknout SOS nouzové tlačítko, čímž se odešle SMS na předdefinovaný kontakt, což může být někdo z rodiny, nebo operátor placené asistenční služby, která na místo vyšle lékaře či policii.
Lepší zařízení dokážou zajistit i oboustrannou hlasovou komunikaci s operátorem, který tak může udržovat s pacientem kontakt až do příjezdu pomoci.
Některá SOS zařízení dokážou v kombinaci s dalšími senzory rozpoznat a upozornit i na nestandardní situace, například že senior upadl, popřípadě vykazuje déle trvající nehybnost. Pomoc tak může přijít i v případě, že je dotyčný v bezvědomí, nebo není schopen tlačítko stisknout.
Proč nestačí aplikace v mobilu?
Drtivá většina seniorů nechce dotykové telefony s řadou instalovaných aplikací používat. Má to řadu objektivních důvodů – zhoršující se zrak, sluch, motorické funkce. Jednoduché tlačítko, které lze nosit zavěšené na krku nebo na pásku pro hodinky a mít ho tak vždy u sebe, je maximálně praktickým a efektivním řešením.
SOS tlačítka dokážou ušetřit pojišťovnám stovky milionů ročně.
SOS tlačítko dokáže nejen zachraňovat lidské životy, ale také výrazně šetřit prostředky našemu zdravotnictví. Podle ministerstva práce a sociálních věcí dokáže použití SOS tlačítka zabránit až šestině seniorských hospitalizací a zkrátit délku pobytu v nemocnici až o polovinu, což zdravotním pojišťovnám ušetří stovky milionů každý rok.
Každý pobyt pacienta v nemocnici totiž stojí zdravotní pojišťovnu v průměru téměř 40 000 Kč, přičemž 40 procent všech pacientů tvoří právě lidé starší než 65 let. Díky SOS tlačítkům se také řada osaměle žijících seniorů dokáže vyhnout pobytu v domově důchodců. Podle průzkumu z roku 2014 se použití nouzových tlačítek projevilo snížením rizik plynoucím z pádů, slabostí nebo nevolností.
Díky tomu, že používání SOS tlačítek dokáže zachraňovat zdraví a životy občanů, a také díky nemalým finančním prostředkům, které stát díky jejich používání ušetří, bylo by pro všechny výhodné, pokud by v budoucnu došlo k výraznému rozšíření těchto služeb. Využít by je mohli nejen senioři, ale i držitelé průkazů ZTP, ZTP-P, nebo lidé po mrtvici.
Proč zatím nepoužívají SOS tlačítka všichni senioři?
Většímu rozšíření těchto užitečných zařízení mezi potřebnými brání dva důvody: jejich pořizovací cena (300 do 2000 Kč) a cena za pravidelného paušálního poplatku za profesionální non-stop asistenční služby, který stojí okolo 400 Kč měsíčně.
Řada měst už svým seniorům pomáhá. Praha ne.
Finanční náročnost pro seniory je také jedním z důvodů, proč některá města spouštějí projekty, v rámci kterých budou senioři dostávat SOS tlačítka zdarma, nebo za symbolickou cenu. Například v Brně rozdává město seniorům nad 65 let a zdravotně postiženým od 18 let přívěsky s tlačítkem, které v případě nouze jediným stisknutím uvědomí zdravotníky i policii. Stejně tak mohou službu nouzového tlačítka využít i senioři v Olomouci, Břeclavi, Pardubicích, Ostravě a dalších městech. Podobná služba s názvem “ Anděl na drátě“ se chystá i v Přerově. Praha svým seniorům zatím SOS tlačíko nenabízí.